..
Ukraińskie klimaty

 
 
2010-10-25
Odsłon: 834
 

Pionowy świat Kukuczki w rocznice śmierci

Od śmierci w dolinach zachowaj nas Panie” J. Kukuczka
24 października 1989 roku, dokładnie 21 lat temu u podnóża Lhotse na wysokości 8300 m. zginął jeden z najwybitniejszych himalaistów  na świecie - Jerzy Kukuczka. O wyczynach Kukuczki można by wiele mówić i zapisać nie jedną stronice.
W 1989 roku miałem zaledie 8 lat i nie nie wiele paiętam z tamtego czasu. Pamiętam jedynie jako dziecko jeszcze fragment flmu dokumentalnego o Kukuczce, jak syn wówczas kilkuletni "bawił" się wcigając na linie pluszowe maskotki - wzruszjący obrazek iedy z boku przypatrywał się temu ojciec. Wtedy nie myśałem jeszcze o górach o wypraach o wędrowniu i kiedy poznawałem ów "pionowy świat" nie bez znaczenia była i jest zapewne dla "ludzi gór" postać Jerzego. To nie tylko bohater narodowy, ale myśle że bohater każdego z nas.
Jako drugi człowiek na świecie zdobył on Koronę Himalajów .Fakt, że pierwszym był Reinhold Messner, ale Kukuczka uczynił to w stylu o wiele lepszym od swojego rywala. Zdobycie wszystkich szczytów zajęło Kukuczce zaledwie 9 lat, a Messnerowi aż 17, przy czym treba pamiętać, że 10 szczytów ośmiotysięcznych zdobył nowymi drogami, a 7 w stylu alpejskim (jednodniowe wejścia i zejścia). Za swe wyczyny został uhonorowany srebnym medalem olimpijskim podczas olimpiady w Calgary w 1988 roku.

Więcej o tej wybitnej postaci himalaizmu przeczytamy w zakładece Ludzie:
http://www.goryonline.com/ludzie,7056,145,0,1,F,news.html

Poecam także:
http://himalman.wordpress.com/2010/10/24/jerzy-kukuczka-21-rocznica-smierci-najslawniejszego-polskiego-himalaisty/
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd